Na stranicama Ministarstva poljoprivrede ovih dana se moglo pročitati da je u prvoj polovici 2020. godine putem sustava „e-doniranje“ donirano je 930.424 kg hrane što je oko 6.3% više nego u istom periodu prošle godine, što je jako pohvalno. Mrežna platforma „e-doniranje“ razvijena je u cilju jednostavnijeg i bržeg povezivanja donatora hrane preko posrednika a do samih korisnika. Kako navode na stranicama Ministarstva: „Unaprjeđenjem komunikacije među dionicima sustava doniranja hrane dolazi do jednostavnije i učinkovitije preraspodjele viškova hrane potrebitima, što je važno prije svega zbog brige o čovjeku, a također posjeduje i pozitivan ekonomski, društveni te okolišni aspekt.“
Lijepo je vidjeti da se malim koracima situacija mijenja. No, je li dovoljno?
Znamo li koliko se hrane su svijetu još uvijek baca? Koliko hrane bacamo samo u Hrvatskoj?
Prema procjenama UN-a na svijetu se godišnje proizvede hrane dovoljno da se nahrani oko 20 milijardi ljudi, a ipak više od 800 milijuna ljudi svakodnevno gladuje.
Svake godine propadne oko 33% proizvedene hrane, a ako govorimo o voću i povrću taj broj je još i veći i iznosi oko 45%. Na taj način godišnje bacamo oko 1.3 milijarde tona hrane.
Samo u Hrvatskoj svake godine na otpadu završi oko 400.000 t hrane.
Najviše ukupnog otpada od hrane dolazi iz kućanstava, posluživanja hrane i maloprodaje – čak 70%!
Kada jednom otpad od hrane nastane – gdje kod Vas završava?
Imate dodatnih pitanja?
Naišli ste na nepravilnosti u tekstu?
Javite nam se na info@oro.hr!